- Seamless switching without seeing black screen between four HDMI inputs and outputs.
- Each HDMI input and output supports video formats up to 4K@60Hz SDR and HDR.
- HDCP 2.3 and backward compatible.
- EDID managemen,t including EDID presets, EDID copy and custom EDID.
- Advanced video processing capabilities: 1.Supports free scaling between 480p and 4K@60Hz. 2.Supports conversion between SDR and HDR formats. 3.Supports conversion on color space, chroma and color bits. 4.Supports instant switching between sources so black screen transition is avoided. 5.Supports rich scaler processing modes, including auto scaler, manual scaler and video bypass. Supports three video working modes: 1. Supports matrix switcher mode, which can route any input to any output; 2.Supports multiview mode, including Original mode, Dual view mode, PIP mode, Master mode, and
- Quad mode; 3.Supports videowall mode (2×2 layout), and configuring its output distribution, bezel correction, input selection, and image 180° rotation (to facilitate 2×2 videowall setup using TV display) through API commands and web UI. Can be easily managed and controlled through front panel buttons, IR, RS232, web UI and TCP protocols. Supports firmware upgrade through web UI and Micro USB port.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 4 x HDMI IN, 4 x HDMI OUT, 1 x RS-232, 1 x LAN (RJ45), 2 x S/PDIF OUT, 2 x Analog AUDIO OUT, 1 x FW (Micro USB), 1 x DC 12V |
| Input/Output Signal Type |
HDMI with 4K@60Hz 4:4:4 |
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800×6008, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248,1360×7688, 1366×7688, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508,1920×12008 SMPTE: 720x576P6, 1280x720P6,7,8, 1920x1080P2,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = 60 Hz |
| Audio Format | HDMI IN/OUT: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTSHD Master Audio and DTS:X AUDIO OUT: Balance stereo audio S/PDIF OUT: PCM 2.0/5.1, Dolby digital and DTS up to 5.1 Channel |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Control Method | Front Panel Buttons, RS232, IR, LAN (Telnet &Web UI) |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V |
| Power Consumption (Max) |
16W |
|---|---|
| Device Dimension (W x H x D) | 215mm x 42mm x 140.2mm/8.46” x 1.65” x 5.52” |
| Product Weight | 1.2kg/2.64lbs |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input: 15m/50ft Output: 10m/33ft |
1080P@60Hz 24bpp |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60Hz 4:2:0 24bpp |
|
| Input/Output: 3m/10ft | 4K@60Hz 4:4:4 24bpp |




