- Seamless switching up to 4K@60 across all video inputs and outputs.
- HDCP 2.2 and backwards compliant
- HDMI inputs and outputs support video up to 4K@60Hz (chroma sub-sampling 4:4:4 8bit only)
- Each output has a 4K60 scaler built-in with both auto and manual scaling.
- HDBT OUT supports transmitting 4K@60 4:2:0 8bit signal up to 70m/230ft, or 1080P signal up to 100m/330ft via Cat 5e/6 cable. Alternatively, it supports to transmit 4K@60 4:2:0 8bit signal and 1080P signal up to 100m/330ft via Cat 6a/7 cable.
- HDBT cards supports PoE (PSE) function, the matrix can supply power for the connected receiver.
- Supports 16 x 16 independent audio switching, each audio output can be configured in independent switching or follow video output.
- Support IR, RS232, Ethernet and LAN control with Telnet API and Web GUI.
- Supports CEC control sink for both HDBT outputs and HDMI outputs
- EDID management: Front panel buttons, API commands and Web GUI
- Supports source/zone user restriction.
- Supports RS232 routing, control any 3rd party device connected with the remote receiver through
- LAN port or RS232 port on the matrix.
| Technical | |
|---|---|
| Input/output ports | By default: 16 x HDMI IN, 8 x HDMI OUT, 8 x HDBT OUT, 16 x AUDIO OUT (3.5mm, 5-Pin) Main board: 1 x RS232, 1 x LAN, 1 x IR EXT., 1 x AC 240V 50/60Hz IN, 1 x RESET |
| Input/Output signal type | HDMI 2.0 up to 4K@60Hz 4:4:4 8bit and HDCP 2.2 800x600P8, 1024x768P8, 1280x768P8, 1280x800P8, 1280x960P8, 1280x1024P8, 1360x768P8, 1266x768P8, 1440x900P8, 1600x900P8, 1600x1200P8, 1680x1050P8, 1280x720P6,8, 1920x1080P6,8, 1920x1200P8, |
| Input/Output Resolution Supported |
3840x2160P2,3,5,6,8, 4096x2160P2,3,5,8 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 Hz, 9 = at 120 Hz Note: HDBT outputs port supports resolution up to 4K@60Hz 4:2:0 8bit, and HDMI output ports support resolution up to 4K@60Hz 4:4:4 8bit. |
| Maximum Data Rate | 18 Gbps |
| Audio Format | HDMI IN/OUT: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS- HD Master Audio, DTS:X AUDIO OUT: PCM 2.0 |
| Control | Front Panel Buttons, IR Remote, RS232, LAN (Telnet & Web UI) |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | AC 240V 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption (Max) | 252.23W |
| Device Dimension (W x H x D) | 440mm x 176mm x 382.7mm/17.32” x 6.93” x 15.07” |
| Rack Space Required | 4U |
| Product Weight | TBD |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | 100m/330ft | 1080P@60Hz 36bpp |
| 70m/230ft | 1080P@60Hz 48bpp 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60Hz 4:2:0 24bbpp |
|
| Cat 6a/7 | 100m/330ft | |
| HDMI | Input: 15m/49ft Output: 10m/16ft |
1080P@60Hz |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60Hz 4:2:0 24bbpp |
|
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 24bpp |




