- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Distributes one HDMI input signal to two HDMI displays
- Supports HDMI 2.0b , including:
- Data rates up to 18.0 Gbps
- HDR and 3D
- HD lossless audio formats
- HDCP 2.2 compliant
- Each HDMI output supports scaling down to 1080P individually (fps will not change during scaling down from 4K to 1080P)
- Automatic input cable equalization for signal regeneration compensation
| Video | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI with 4K@60Hz 4:4:4, HDCP 2.2, HDR, 3D, Scaler |
| Input/Output Resolution Supported | Up to 4096×2160@60Hz, including 4K@30Hz/60Hz, 1080P/720P |
| Deep Color | 4K: 8/10/12bit 1080P: Up to 8bit |
| Maximum Data Rate | 18 Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 600MHz |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Format Supported | Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 5V 1A |
| Power Consumption (Maximum) | 1.8W |
| Device Dimension (W x H x D) |
100mm x 20mm x 65.2mm/ 4’’ x 0.8’’ x 2.6’’ |
| Product Weight | 0.18kg/0.4lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output:15m/50ft | 1080P@60Hz |
| Input: 10m/33ft Output: 15m/50ft |
4K@30Hz | |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz |







