- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Four HDMI 2.1 inputs and one HDMI 2.1 output;
- Supports resolutions up to 8K@60 4:2:0 and 4K@120 10bit in FRL mode, and up to 10K@120Hz 4:2:0 12bit in DSC mode, with HDCP 2.3 compatible;
- Supports up to 40Gbps FRL and 18Gbps TMDS;
- FRL to TMDS and TMDS to FRL mode conversion;
- HDMI 2.1 protocols supported, including VRR, FVA, ALLM etc.;
- HDR pass-through, including dynamic HDR metadata, i.e., HDR10+ and Dolby Vision;
- DSC 1.2a pass-through;
- Support EDID management through the DIP switch.
- Support SPDIF audio output from HDMI embedded audio or ARC audio via HDMI output;
- Support full CEC pass-through;
- Support automatic switching and manual switching;
- Support firmware upgrade through the Micro USB port;
- Supports providing a 5V 500mA HDMI power supply via the HDMI output;
- Support IR remote and serial RS232 control.
| Technical | |
|---|---|
| Input/output ports | 4 x HDMI IN, 1 x HDMI OUT, 1 x S/PDIF OUT, 1 x FW (Micro USB), 1 x IR IN, 1 x RS232, 1 x DC 12V IN |
| Input/Output signal type | Up to 8K@60Hz 4:2:0 10bit in FRL mode and up to 10K@120Hz 4:2:0 12bit in DSC mode, HDCP 2.3 |
|---|---|
| VESA: 800 x 6006, 1024 x 7686, 1280 x 7686, 1280 x 8006, 1280 x 9606, 1280 x 10246, 1360 x 7686, 1366 x 7686, 1440 x 9006, 1600 x 9006, 1600 x 12006, 1680 x 10506, 1920 x 12006, 2048 x 11526 |
|
| Input/Output Resolution Supported | HDTV resolutions: 1280 x 720P5,6,7,8, 1920 x 1080P5, 6,7,8, 3840 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 4096 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 7680 x 4320P1,2,3,4,5,6 1 = at 24(23.98) Hz, 2 = at 25 Hz, 3 = at 30(29.97) Hz, 4 = at 48 Hz, 5 = at 50 Hz, 6 = 60(59.94) Hz, 7 = at 100Hz, 8 = at 120Hz Note: The device can transmit signals with resolutions up to 10K@120Hz 4:2:0 12bit in DSC mode. |
| Maximum Data Rate | FRL Mode: 40Gbps TMDS Mode: 18Gbps |
| Audio Format | HDMI In/Out: up to PCM 7.1 192KHz, Dolby Digital Plus and Dolby True-HD up to 192KHz, Dolby Atmos and DTS:X S/PDIF Out: up to PCM 2CH 192KHz, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and DTS 5.1CH |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Max) | 3.5W |
| Device Dimension (W x H x D) |
200mm x 18mm x 90.2mm/7.87” x 0.71” x 3.55” |
|---|---|
| Product Weight | 0.45kg/0.99lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI 2.0 | Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz | |
| HDMI 2.1 | Input/Output: 5m/16ft | 8K@60Hz 4:2:0 10bit |






