- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports transmitting eARC/ARC audio up to 100m/330ft over a single Cat 5e/6 or above cable.
- The eARC audio supports article-based audio formats like Dolby Atmos and DTS:X, and also supports lossless audio formats like Dolby TrueHD and DTS HD Master.
- Provides alternative S/PDIF audio return channel, which can be set through a simple 2-pin DIP switch.
- Multiple control methods, including bi-directional IR, RS232 and CEC between transmitter and receiver.
- Powered via Micro USB. Both transmitter and receiver could be powered by 5V USB power.
- Firmware upgradable via RS232 port.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | Transmitter: 1 x HDMI OUT, 1 x UTP OUT, 1 x S/PDIF IN, 1 x IR IN, 1 x IR OUT, 1 x RS232, 1 x Micro USB (for power input) Receiver: 1 x HDMI IN, 1 x UTP IN, 1 x S/PDIF OUT, 1 x IR IN, 1 x IR OUT, 1 x RS232, 1 x Micro USB (for power input) |
| Audio Format Supported | S/PDIF: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS HD, PCM 2.0 ARC: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS HD, PCM 2.0 eARC: PCM 2.0, PCM 5.1, PCM 7.1, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS, DTS HD, DTS HD Master Audio, DTS:X |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 5V 1A |
| Power Consumption | 3.582W (Max) |
| Device Dimension (W x H x D) |
120mm x 25mm x 70.2mm/ 4.72″ x 0.98’’ x 2.76’’ each for TX/RX |
| Product Weight | 0.32kg/0.71lb |
| Cable Type | Range |
|---|---|
| Cat 5e/6 or above | 100m/330ft |
| HDMI | Input/Output: 5m/16ft |







