- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports HDMI 2.0 with resolutions up to 4K@60Hz 4:4:4.
- HDCP 2.3 compliant.
- Transmits signals up to 40m (131ft) over a single Cat 6/6A/7 cable and up to 35m (115ft) over a Cat 5e cable.
- Supports USB 2.0 extension.
- Supports bidirectional RS-232 passthrough.
- Provides de-embedded analog audio output.
- Supports bidirectional PoC, enabling a single power adapter at the transmitter or receiver to power both units.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI 2.0, HDCP 2.3 |
| CEA: 4096 x 2160P1,2,3,4, 3840 x 2160P1,2,3,4,5, 1920 x 1080P1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 1280 x 720P4,5,6,7, 720 x 576P4,6, 720 x 480P5,7, 640 x 480P5 |
|
| VESA: | |
|---|---|
| 5120 x 21603, 5120 x 14405, 3840 x 10805,6,7, | |
| Input/Output Resolutions Supported | 2560 x 14405, 2048 x 11525, 1920 x 12005, 1680 x 10505, 1600 x 12005, 1600 x 9005, 1440 x 9005, 1400 x 10505, 1366 x 7685, |
| 1360 x 7685, 1280 x 10245, 1280 x 9605, | |
| 1280 x 8005, 1280 x 7685, 1024 x 7685, | |
| 800 x 6005, 640 x 4805 | |
| 1 = at 24Hz, 2 = at 25Hz, 3 = at 30Hz, 4 = at 50Hz, 5 at 60Hz, 6 = at 100Hz, 7 = at 120Hz, 8 = at 144Hz, 9 = at 165Hz, 10 = at 240Hz |
|
| Maximum Data Rate | HDMI: 18Gbps | USB 2.0: 480Mbps |
| Audio Formats Supported | HDMI IN/OUT: Supports multichannel audio up to PCM 7.1, including PCM 2.0/5.1/7.1ch, |
| Technical | |
|---|---|
| Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD Master Audio and DTS:X AUDIO OUT: PCM 2ch |
|
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
|---|---|
| Power Supply | DC 20V 2A, PoC |
| Power Consumption (Max) | 24.4W per pair (via PoC) |
| Device Dimension (W x H x D) |
5.71” x 0.98” x 3.55” (145.0mm × 25mm × 90.2mm) per unit |
| Product Weight | 0.35kg/0.77lb per unit |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 6/6A/7 | 40m/131ft | 4K@60Hz 4:4:4 |
| Cat 5e | 35m/115ft | 4K@60Hz 4:4:4 |
| HDMI | Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz, 1080P@60Hz |
| Input/ Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 |







