- AVon-Link technology simplifies audio & video routing, enhancing system flexibility and ease of use.
- Transmits USB 2.0 and dual HDMI signals up to 60m/197ft over a single Cat 5e or above cable.
- Provides transmission of visual lossless compression video with up to 1080p@60Hz 4:4:4 8bit and
- HDCP 1.4 support.
- Supports high-speed USB 2.0 transmission at up to 480 Mbps.
- Two of the USB type-A ports provide up to 1A current output for connection with high-power USB devices (e.g. USB camera, USB hard drive, etc.).
- One-way PoC capable—one power adapter at the receiver side can power both units.
- Plug and play, no additional driver is required.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Ports | Transmitter: 2 x HDMI IN, 1 x DC 12V, 1 x UTP OUT, 1 x USB HOST Receiver: 1 x UTP IN, 1 x DC 12V, 2 x HDMI OUT, 4 x USB DEVICE |
| Input/Output Resolutions | 1920x1080P3,5,6,8, 720P6,8, 480P8 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 Hz |
| Audio formats | PCM 2.0 |
| Maximum Data Rate | 6.75Gbps |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge) / ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | PoC (Receiver powers transmitter) DC 12V 2A |
| Power Consumption (Max) | 5.7W |
| Device Dimension (W x H x D) |
140mm x 25mm x 80.2mm / 5.51” x 0.98” x 3.16” |
| Product Weight | 0.33kg/0.73lb for each |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6/6A/7 | 60m/197ft | 1080P@60Hz 4:4:4 8bit |
| HDMI | Input/Output: 10m/33ft |







