- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Extends a full HD HDMI signal up to 260ft/80m via a single Cat X cable without signal loss and delay
- Extends high-speed USB 2.0 signal (480Mbps) up to 80m/260ft for USB HID device class and up to 60m/200ft for USB storage device class, provides 2x USB 2.0 ports at display end
- Supports two-way PoC (Power over Cable), only one power adapter is needed to either transmitter or receiver
- Auto EDID management automatically adjusts to overcome compatibility issues
- Plug and play, no driver needed.
| Video | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI 1.3b with HDCP 1.4 |
| Input/Output Resolution Supported |
Up to 1080P@60Hz |
| Deep Color | Up to 8bit |
| Maximum Data Rate | 6.75 Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 225 MHz |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Format Supported | PCM2.0 |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Operating& Storage Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 2A |
| Power Consumption (Maximum) |
3.6W (Pair, PoC) |
| Device Dimension (W x H x D) | 98.2 mm ×23 mm ×75 mm/ 3.87” x 0.91” x 2.95” (TX/RX) |
| Product Weight | 0.22kg/0.48lb each for TX/RX |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 15m/50ft | 1080P@60Hz |
| Cat X | 80m/260ft | 1080P@60Hz |
| Cat X | 80m/260ft | USB HID device class |
| Cat X | 60m/200ft | USB storage device |







