- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports video resolutions up to 4K@60Hz 4:4:4 8bit and HDCP 2.3.
- Transmits HDMI signals up to 70m/230ft via a Cat 6/6A/7 cable.
- Supports multichannel audio up to PCM 7.1, Dolby Atmos and DTS:X.
- Supports USB 1.1 KVM extension.
- Includes a 2-pin switch for EDID management.
- Supports bi-directional PoC, one power adapter at either the transmitter or receiver can power both units.
- Slim profile and easy installation.
| Video | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type |
HDMI 2.0, HDCP 2.3 |
| Input/Output Resolutions | Supports VESA and SMPTE resolutions up to 4K@60Hz (4:4:4), including 3840×2160@60Hz, 4096×2160@50Hz, 4K@30Hz, 3840×1080@60Hz, 3440×1440@60Hz, 2560×1600@60Hz, 2560×1440@60Hz, 2560×1440@50Hz, 1080P@120Hz, 1080P@100Hz, 1080P@75Hz, 1080P@60Hz, 720P@60Hz |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 600MHz |
| Audio Formats Supported | Supports multichannel audio up to PCM 7.1, including PCM 2.0/5.1/7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD Master Audio and DTS:X |
|---|
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Maximum) | 4.2W (per pair, via PoC) |
| Device Dimension (W x H x D) | 65mm × 22mm × 95mm/ 2.56” x 0.87” x 3.74” each for TX/RX |
| Product Weight | 0.17kg/0.37lb each for TX/RX |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 6/6A/7 | 70m/230ft | 1080P@60Hz 4K@60Hz |
| HDMI | Input/Output: 15m/49ft | 1080P@60Hz |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@60Hz | |
| Input: 10m/33ft Output:15m/49ft |
4K@30Hz |







