- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 1 x 4 splitter, one HDMI input to four HDMI outputs.
- Supports transmitting and splitting video up to 8K@60Hz 4:2:0 12bit and 4K@120Hz 4:4:4 12bit, or bypassing DSC compressed video up to 10K@120Hz.
- HDCP 2.3 and backward compatible.
- Supports total bandwidth up to 48Gbps in FRL mode or 18Gbps in TMDS mode.
- FRL to TMDS and TMDS to FRL mode conversion.
- HDMI2.1 protocols supported, including VRR and ALLM etc.
- Supports DSC 1.2a pass-through.
- EDID management, including EDID presets and EDID copy.
- Adaptive video processing built-in:
- Built-in 8K-to-1080P downscaler on HDMI output3 & HDMI output4.
- The 8K downscaler supports HDR conversion, to adapt HDR (including HDR 10) to SDR, and playback on SDR displays.
- De-embed HDMI input audio and convert it to analog L/R output.
- Supports firmware upgrade.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Ports | 1 x HDMI IN, 4 x HDMI OUT, 1 x L/R OUT, 1 x FW (Micro USB), 1 x DC 12V |
| Input/Output Signal Type | HDMI, uncompressed video up to 8K@60Hz 4:2:0 12bit and 4K@120Hz 4:4:4 12bit, compressed video up to 10K@120Hz, HDCP 2.3 |
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800 x 6006, 1024 x 7686, 1280 x 7686, 1280 x 8006, 1280 x 9606, 1280 x 10246, 1360 x 7686, 1366 x 7686, 1440 x 9006, 1600 x 9006, 1600 x 12006, 1680 x 10506, 1920 x 12006, 2048 x 11526 HDTV resolutions: 1280 x 720P5,6,7,8, 1920 x 1080P5,6,7,8, 3840 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 4096 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 7680 x 4320P1,2,3,4,5,6 1 = at 24 (23.98) Hz, 2 = at 25 Hz, 3 = at 30 (29.97) Hz, 4 = at 48 Hz, 5 = at 50 Hz, 6 = 60 (59.94) Hz, 7 = at 100Hz, 8 = at 120Hz Note: The device can transmit signals with resolutions up to 10K@120Hz in DSC mode. |
|---|---|
| Maximum Data Rate | FRL Mode: 48Gbps TMDS Mode: 18Gbps |
| Audio Format | HDMI IN/OUT: up to PCM 7.1 192KHz, Dolby |
| Technical | |
|---|---|
| Supported | Digital Plus and Dolby True-HD up to 192KHz, Dolby Atmos and DTS:X L/R OUT: PCM 2.0 |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 to + 45°C (32 to + 113 °F) |
| Storage Temperature | -20 to +70°C (-4 to +158 °F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human Body Model: ±8kV (air-gap discharge)/ ±4kV (contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Max) |
2.6W |
|---|---|
| Product Dimensions (W x H x D) | 180mm x 18mm x 90.2mm /7.09” x 0.71” x 3.55” |
| Product Weight | 0.45kg/0.99lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI 2.0 | Input/Output: 10m/33ft |
4K@30Hz |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz | |
| HDMI 2.1 | Input: 2m/7ft Output: 3m/10ft |
8K@60Hz 4:2:0 12bit |







