- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 1 HDMI input and 8 HDMI outputs.
- Supports transmitting 4K@60Hz 4:4:4 8bit or 4K@60Hz 4:2:2 12bit signal.
- Compatible with latest HDR formats including HLG, HDR10, HDR10+ and Dolby Vision. 4 pins DIP Switch on front panel allows users to use a variety of EDID processing methods, including copy mode, fixed mode and customized mode.
- Supports S/PDIF and analog audio de-embedding from HDMI input, and can be connected to amplifiers or other audio DSP devices.
- Each HDMI output supports 4K to 1080P down-scaling to support mixed applications of 4K and 1080P display systems. And the down-scaler function of each output can be set to on/off independently through 8 pins DIP switch on front panel.
- Supports API control through RS232 port.
- Supports CEC function to turn on/off the connected displays.
- Compact structure design, small size, and can be installed in the rack through the provided mounting brackets.
| Technical | |
|---|---|
| Input/output ports | 1 x HDMI IN, 8 x HDMI OUT, 1 x S/PDIF OUT (TOSLINK connector), 1 x AUDIO OUT (3-pin, 3.5mm phoenix connector), 1 x RS232 (3-pin, 3.5mm phoenix connector), 1 x DC 12V IN |
| Input/Output signal type | HDMI 2.0 up to 4K@60Hz 4:4:4 8-bit or 4K@60Hz 4:2:2 12-bit and HDCP 2.2 |
| HDR | Supports all HDR formats, including HLG, HDR10, HDR10+ and Dolby Vision |
|---|---|
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800 x 6008, 1024 x 7688, 1280 x 7688, 1280 x 8008, 1280 x 9608, 1280 x 10248, 1360 x 7688, 1366 x 7688, 1440 x 9008, 1600 x 9008, 1600 x 12008, 1680 x 10508, 1920 x 12008, 2048 x 11528, 3840 x 21602,3,5,6,8, 4096 x 21602,3,5,6,8 SMPTE: 1280 x 720P6,7,8, 1920 x 1080P2,3,5,6,7,8,9 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 Hz, 9 = at 120 Hz |
| Maximum ata Rate | 18 Gbps |
| Audio Format | HDMI In/Out: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS- HD Master Audio, DTS:X SP/DIF Out: PCM 2.0, Dolby Digital and DTS 5.1 AUDIO Out: Stereo |
| Control | API Commands, DIP Switch, Front Panel Buttons |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| General | |
|---|---|
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
|---|---|
| Power Consumption (Max) | 6.73W |
| Device Dimension (W x H x D) | 270mm x 21mm x 120mm/8.66” x 0.83” x 4.72” |
| Product Weight | 0.83kg/1.83lbs |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 15m/50ft | 1080P@60Hz |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz | |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz |







