- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Cost effective 4 to 1 HDMI switcher
- HDMI 2.0 with 4K@60 4:4:4 8-bit and HDCP 2.2 compliant
- Supports automatic and manual switching
- HDMI input and output cable length up to 49ft/15m + 49ft/15m for 1080P, and up to 10ft/3m + 16ft/5m for 4K@60Hz 4:4:4
- Supports top panel button, IR remote and automatic switch control options
- Compact size and easy-to-install
| Video | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI 2.0 with 4K@60Hz 4:4:4 8bit, HDCP 2.2 |
| Input/Output Resolution Supported | Up to 4096×2160@60Hz, include 4K@60Hz/4K@30Hz/1080P/1080i/720P |
| Deep color | 4K: 8/10/12 bit 1080P: up to 16 bit |
| Maximum Data Rate | 18 Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 600MHz |
| Control Method | IR Remote, Front Panel Button, Automatic Switching |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Format Supported | Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM 7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 5V 1A |
| Power Consumption (Maximum) |
1.735W |
| Power Consumption (Maximum) |
3.93” x 0.77’’ x 2.61”/ 100mm x 19.5mm x 66.2mm |
| Power Consumption (Maximum) |
0.49lb/0.22kg |
| Cable Type Range | Supported Video | |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 15m/50ft |
1080P@60Hz |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@60Hz 4:2:0 | |
| Input: 3m/10ft Output: 5m/16ft |
4K@60Hz 4:4:4 | |






