- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 4 In 1 Out HDMI KVM switcher with HDMI2.0 and HDCP2.2 compliant.
- Full 18Gbps bandwidth supports 4K@60Hz 4:4:4 chroma sampling with HDR.
- One USB 1.1 port for keyboard and two USB 2.0 ports for USB devices.
- Supports button switch, IR remote switch, and hotkey switch (Keyboard must be connected to
- USB1.1 port).
- Supports microphone input and headphone output for audio application.
- Compatible with Windows 10/8/7 XP, Mac OS and Linux.
- No driver required, plug and play.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 4 x HDMI IN; 1 x MIC IN (3.5mm TRS Connector); 1 x LINE IN (3.5mm TRS Connector); 1 x HDMI OUT; 4 x USB HOST (Type-B);1 x USB 1.1(Type-A); 2 x USB 2.0 (Type-A); 1 x DC 12V |
| Input/Output Signal Type | Input: HDMI with 4K@60Hz 4:4:4, HDCP 2.2; Output: HDMI |
| SMPTE: 1280x720P1,2,3,4,5,6,7,8, 1920x1080I6,8, 1920x1080P1,2,3,4,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 |
|
|---|---|
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800×6008, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248, 1360×7688, 1366×7688, 1400×10508, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508, |
| 1920×12008 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 Hz |
|
| Audio Format | HDMI: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio and DTS:X MIC IN: Mono LINE OUT: Stereo |
| Maximum Pixel Clock | 600MHz |
| Control Method | Front panel buttons, USB, IR Remote, CEC |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Max) | 5.27W |
| Device Dimension (W x H x D) | 215mm x 25mm x 140mm/8.46” x 0.98” x 5.51” |
| Product Weight | 0.76kg/1.68lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 15m/50ft | 1080P@60Hz 24bpp |
| Input: 10m/33ft Output: 15m/50ft |
4K@30Hz 4:4:4 24bpp | |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 24bpp |






