- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 4 In 1 Out HDMI KVM switcher with HDMI2.0 and HDCP2.2 compliant.
- Full 18Gbps bandwidth supports 4K@60Hz 4:4:4 chroma sampling with HDR.
- One USB 1.1 port for keyboard and two USB 2.0 ports for USB devices.
- Supports button switch, IR remote switch, and hotkey switch (Keyboard must be connected to
- USB1.1 port).
- Supports microphone input and headphone output for audio application.
- Compatible with Windows 10/8/7 XP, Mac OS and Linux.
- No driver required, plug and play.
| Technical | |
|---|---|
| Input/output ports | 2 x HDMI IN, 1 x HDMI OUT, 1 x S/PDIF OUT, 1 x FW (Micro USB), 1 x IR IN, 1 x DC 12V IN |
| Input/Output signal type | Up to 8K@60Hz 4:2:0 10bit in FRL mode and up to 10K@120Hz 4:2:0 12bit in DSC mode, HDCP 2.3 |
| VESA: 800 x 6006, 1024 x 7686, 1280 x 7686, 1280 x 8006 1280 x 9606, 1280 x 10246, 1360 x 7686, 1366 x 7686, 1440 x 9006, 1600 x 9006, 1600 x 12006, 1680 x 10506, 1920 x 12006, 2048 x 11526 |
|
|---|---|
| Input/Output Resolution Supported | HDTV resolutions: 1280 x 720P5,6,7,8, 1920 x 1080P5,6,7,8, 3840 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 4096 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 7680 x 4320P1,2,3,4,5,6 1 = at 24 (23.98) Hz, 2 = at 25 Hz, 3 = at 30 (29.97) Hz, 4 = at 48 Hz, 5 = at 50 Hz, 6 = 60 (59.94) Hz, 7 = at 100Hz, 8 = at 120Hz Note: The device can transmit signals with resolutions up to 10K@120Hz 4:2:0 12bit in DSC mode. |
| Maximum Data Rate | FRL Mode: 40Gbps TMDS Mode: 18Gbps |
| Audio Format | HDMI In/Out: up to PCM 7.1 192KHz, Dolby Digital Plus and Dolby True-HD up to 192KHz, Dolby Atmos and DTS:X S/PDIF Out: up to PCM 2CH 192KHz, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and DTS 5.1CH |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Max) | 3.5W |
|---|---|
| Device Dimension (W x H x D) |
140mm x 18mm x 80.2mm/5.51” x 0.71” x 3.16” |
| Product Weight | 0.28kg/0.62lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI 2.0 | Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz | |
| HDMI 2.1 | Input/Output: 5m/16ft | 8K@60 4:2:0 10bit |






