- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports USB 3.2 Gen 1 standard, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and USB 1.1 standards.
- Supports up to 5Gbit/s data transmission rate.
- Supports transmitting USB signal up to 100m/330ft via a signal Cat 6A/7 F/FTP or U/FTP cable.
- Pure hardware architecture is compatible with Control / Bulk / Interrupt / Isochronous transmission protocols. Provides three USB-A and one USB-C device ports on the Device side, including one 1.5A USB-A port and one 1.5A USB-C port for connecting high-power USB devices. Occupies two USB hub tier and supports connecting additional USB hub devices. Supports RS232 and FSYNC GPIO pass-through for industrial camera control. Plug and play, no driver is required, and compatible with multiple operating systems. Support firmware upgrading via micro-USB port. Built-in two-way PoH+ modules, only needs to be connected to one power adapter to the Host side or Device side to power both units.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | Host Side: 1 x USB HOST (USB Type-C); 1 x RS232 & FSYNC (3.5mm, 4-Pin Phoenix Connector); 1 x HDBaseT OUT (RJ45); 1 x POWER; 1 x UPDATE (Micro-USB) Device Side: 4 x USB DEVICE (3 USB Type-A + 1 USB Type-C); 1 x RS232 & FSYNC (3.5mm, 4-Pin Phoenix Connector); 1 X HDBaseT IN (RJ45); 1 x POWER; 1 x UPDATE (Micro-USB) |
| USB Standard | USB 3.2 Gen1, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and USB 1.1 standards |
| Data Rate | Up to 5Gbit/s |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | 20V, 3A |
| Power Consumption (Max) | 31.28W (Pair, USB fully loaded) |
| Device Dimension (W x H x D) | Host Side/Device Side: 130mm x 22.5mm x 120mm / 5.12” x 0.89” x 4.72” |
| Product Weight | Host Side: 0.35kg/0.77lb Device Side: 0.34kg/0.75lb |
| Cable Type | Range |
|---|---|
| Cat 6A/7 (F/FTP or U/FTP) Cable | 100m/330ft |







