- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports high-speed USB 2.0 (Up to 480Mbps) storage device over Cat 5e/Cat 6 cable up to 60m (197 ft) and USB-HID device up to 80m (263ft). 4 x USB device connections supported by the Hub.
- TX is powered by USB port, and RX is powered by lockable DC supply with 500mA to each
- USB device. True plug-and-play, 100% hardware solution with no driver installation required. Supports all major operating systems: Windows, Mac OS and Linux. Compatible with USB 1.1 and USB peripherals.
| Video | |
|---|---|
| I/O Connections | TX: 1 x USB Type-B 1 x UTP Out RX:1 x UTP IN 1 x DC 12V IN 4 x USB 2.0 |
| Input/Output Signal Type |
USB 2.0 and backward compatible with USB 1.1 and USB 1.0 |
| Maximum Data Rate | Up to 480Mbps |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
|---|---|
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Maximum) |
4.5W |
| Device Dimension (W x H x D) | 90 mm × 25 mm × 71 mm/ 3.54” x 0.98” x 2.79” each for TX/RX |
| Product Weight | 0.35kg/0.77lb each for TX/RX |
| Cable Type | Range | Supported USB Devices |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | Up to 263ft (80m) | USB-HID device |
| Up to 197ft (60m) | USB 2.0 storage device |







