- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports USB 3.2 Gen 1 standard, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and
- USB 1.1 standards.
- Supports up to 5Gbit/s data transmission rate.
- Supports transmitting USB signal up to 100m/330ft via a signal Cat 6a/7 F/FTP or U/FTP cable.
- Pure hardware architecture is compatible with Control / Bulk / Interrupt / Isochronous transmission protocols. Provides four USB 3.2 & 3.0 device ports on the receiver, includes one 1.5A port for connecting high-power USB devices. Occupies two USB hub tiers and supports connecting additional USB h devices. Supports RS232 and FSYNC GPIO pass-through for industrial camera control. Plug and play, no driver is required, and compatible with multiple operating systems. Support firmware upgrading via micro-USB port. Built-in PoH + module, only one power adapter is needed to be connected to either side.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | Transmitter: 1 x USB HOST (USB Type-B); 1 x RS232 & FSYNC (3.5mm, 4-Pin Phoenix Connector); 1 X USB3-LINK (RJ45); 1 x POWER; 1 x FW (Micro-USB) Receiver: 4 x USB DEVICE (USB Type-A); 1 x RS232 & FSYNC (3.5mm, 4-Pin Phoenix Connector); 1 X USB3-LINK (RJ45); 1 x POWER; 1 x FW (Micro-USB) |
| USB Standard | USB 3.2 Gen1, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and USB 1.1 standards |
| Data Rate | Up to 5Gbit/s |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | 20V/3A |
| Power Consumption (Max) | 31.28W (Pair, USB fully loaded) |
| Device Dimension (W x H x D) | Transmitter/Receiver: 150mm x 20.5mm x 100mm / 5.9” x 0.81” x 3.94” |
| Product Weight | Transmitter: 0.35kg/0.77lb Receiver: 0.34kg/0.75lb |
| Cable Type | Range | Supported USB Devices |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | Up to 263ft (80m) | USB-HID device |
| Up to 197ft (60m) | USB 2.0 storage device |







