- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 1-Gang US Wall Plate design for transmitter.
- Supports USB 2.0 transmission up to 60m (197ft) and USB-HID transmission up to 80m (263ft) over a CAT 5e/6/6A/7 cable at the data rate up to 480Mbps.
- Provides one USB Type-B port on the transmitter for connection with USB host PC.
- Provides four USB Type-A ports on the receiver for connection with USB peripherals.
- Compatible with USB 1.1 and USB 3.0 (with data rate under 480Mbps).
- PoC capable—Applying power to the receiver can power both units.
- Plug-and-play, no additional driver is required.
- Supports all major operating systems: Windows, Mac OS and Linux.
| Audio | |
|---|---|
| Input/Output | Transmitter: 1 x USB Type-B, 1 x UTP OUT Receiver: 1 x UTP IN, 4 x USB 2.0 Type-A |
| Input/Output Signal Type |
USB 2.0 and backward compatible with USB 1.1 and USB 1.0 |
| Maximum Data Rate | Up to 480Mbps |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 45°C (32°F to 113°F), 10% to 90%, non-condensing |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C (-4°F to 158°F), 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge) / ±4kV (Contact discharge) |
|---|---|
| Power Supply | Transmitter: PoC Receiver: DC 12V 1A |
| Power Consumption | 1.23W (Max, no USB load) |
| Dimension (W x H x D) | Transmitter: 45mm x 105.6mm x 37.7mm / 1.77” x 4.16” x 1.48” Receiver: 90mm x 25mm x 71mm / 3.54” x 0.98” x 2.8” |
| Product Net Weight | Transmitter: 0.14kg/0.31lb (Faceplate cover not included) Receiver: 0.17kg/0.37lb |
| Cable Type | Range | Supported USB Devices |
|---|---|---|
| Cat 5e/6/6A/7 | Up to 263ft (80m) | USB-HID devices |
| Up to 197ft (60m) | USB 2.0 storage devices |







