- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports resolutions up to 4K@60Hz 4:4:4 using DSC compression technology for superior image quality.
- HDCP 2.3 compatibility.
- Supports transmitting 4K signal up to 100m/330ft via a single Cat 6/6A/7 cable in HDBaseT mode, and transmitting 1080P signals up to 150m via a single Cat 5e/6/6A/7 cable in Long-Reach Mode (LRM), and the two modes can be toggled via DIP switches on the transmitter and receivers.
- Supports HDMI loop-out.
- Supports EDID management via the DIP switch on transmitter side.
- Supports test pattern function, and can be enable/disable via the DIP switch on transmitter side.
- Supports bi-directional RS232 pass-through.
- Supports audio pass-through from the transmitter to the receiver.
- Supports de-embed audio output on receiver side.
- Supports bi-direction IR Pass-through.
- Support one-way PoC, one power source is needed to be connected to the receiver to power both units. Supports firmware upgrade for easy maintenance.
| Technical | |
|---|---|
| Input / Output Signal Type | HDMI 2.0 with 4K@60Hz 4:4:4, HDCP 2.3 |
| Input / Output Resolution | VESA: 800 x 6006, 1024 x 7686, 1280 x 7686, 1280 x 8006, 1280 x 9606, 1280 x 10246, 1360 x 7686, 1366 x 7686, 1440 x 9006, 1600 x 9006, 1600 x 12006, 1680 x 10506, 1920 x 12006, 1080P7,8,9, 2048 x 11526, 2560 x 14405,6, 2560×16006, 3440x 14406, 3840×10806 CTA: 1280x720P5,6,7,8,9, 1920x1080P1,2,3,5,6, 3840x2160P1,2,5,6, 4096x2160P5,6 1 = at 24 (23.98) Hz, 2 = at 25 Hz, 3 = at 30 (29.97) Hz, 4 = at 48 Hz, 5 = at 50 Hz, 6 = 60 (59.94) Hz, 7 = 75Hz, 8 = 100Hz, 9 = 120Hz |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Audio Format Supported | HDMI IN/OUT: Up to 7.1ch, including PCM 2.0/5.1/7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD Master Audio and DTS:X. AUDIO OUT: PCM 2.0 |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | 12V/3A |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | 12V/3A |
| Power Consumption (Max) | 29.52W |
| Device Dimension (W x H x D) | Transmitter/Receiver: 140mm x 25mm x 100mm / 5.51” × 0.98” × 3.94” |
| Product Weight | Transmitter: 0.33kg / 0.73lb Receiver: 0.34kg / 0.75lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e | 100m / 330ft | 1080P@60Hz |
| 90m / 295ft | 1080P@60Hz, 3D 4K@30Hz 4:4:4 4K@60Hz 4:4: 4 |
|
| Cat 6/6A/7 | 100m / 330ft |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6/6A/7 | 150m / 492ft | 1080P@60Hz |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input / Output: 15m / 49ft | 1080P@60Hz 4K@30Hz 4:4:4 |
| Input / Output: 10m / 33ft | 4K@60Hz 4:4:4 |







