- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 4K/UHD capability @60 Hz with 4:4:4 Chroma sampling, plus support for HDR formats.
- HDCP 2.2 compliant.
- Visual Lossless Compression enables 4K@60 HDR extension over HDBaseT.
- Receiver to transmitter audio return via ARC or digital coaxial pathway.
- HDMI audio de-embedding with phoenix analog connector.
- Supports bi-directional IR and RS232 pass-through over HDBT.
- Supports bi-directional PoC power supply.
- Supports transmitting 1080p signal up to 60m/197ft and 4K@60Hz 4:4:4 signal up to 35m/115ft via a single Cat 5e/6 cable.
- Supports transmitting 1080p signal up to 70m/230ft and 4K@60Hz 4:4:4 signal up to 40m/131ft via a single Cat 6A/7 cable.
| Technical | |
|---|---|
| Input | 1 x HDMI, 1 x HDBT |
| Input Signal Type | HDMI with HDCP 2.2 |
| Input Signal Type | 800×6008, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, |
|---|---|
| 1280×10248, 1360×7688, 1366×7688, 1440×9008, | |
| 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508, 1920×10808, | |
| Input/Output Resolution | 1920×12008, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 |
| Supported | 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 |
| Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 | |
| Hz, 9 = at 75 Hz; | |
| Audio Format Supported | HDMI: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS:X S/PDIF: PCM 2.0, Dolby Digital, DTS 5.1 |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V/3A |
| Power Consumption (Maximum) | Receiver is powered by transmitter: 18.72W Transmitter is powered by receiver: 18.96W |
|---|
| General | |
|---|---|
| Transmitter and receiver are powered separately: Transmitter: 8.4W Receiver: 6.6W |
|
| Device Dimension (W x H x D) |
Transmitter/Receiver: 195mm x 21mm x 94.8mm/7.68” x 0.83’’ x 3.73” |
| Product Weight | Transmitter/Receiver: 0.4kg/0.88lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | 35m/115ft | 4K@60Hz 4:4:4 |
| 60m/197ft | 1080P@60Hz | |
| Cat 6A/7 | 40m/131ft | 4K@60Hz 4:4:4 |
| 70m/197ft | 1080P@60Hz | |
| HDMI | Input/Output: 15m/49ft | 1080p@60Hz |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz 4:4:4 | |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 |







