- 4 HDMI Inputs and 4 HDMI Outputs.
- All HDMI inputs and outputs support HDMI with HDR formats incl., HDR 10, HLG, DOLBY VISION up to 4K60 444.
- HDCP2.2 compliant
- With built-in 4K-1080P downscaler for each HDMI Output, the matrix can downscale 4K 60Hz 444 to 1080P@60 444. 4K downscaler can work automatically when the matrix is connected to 1080P display and can be set to ON/OFF by API commands.
- Each HDMI output has a S/PDIF audio breakout, and supports formats up to 5.1CH compressed and 2CH PCM audio.
- Supports smart EDID, each input can be assigned to smart EDID mode.
- Supports EDID presets, EDID copy and EDID write. By default, each input EDID is set as 4K60 444
- HDR with 5.1CH encoded audio.
- Supports audio mute, four S/PDIF outputs can be muted separately by API commands.
- Supports upgrading firmware via both micro-USB and web UI (for MCU and web module).
- Rich control options, include RS-232, IR, web UI and front panel buttons.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 4 x HDMI IN, 4 x HDMI OUT, 1 x RS-232, 1 x IP Control (RJ45), 4 x S/PDIF OUT (Digital), 1 x FW (Micro USB), 1 x DC 12V IN |
| Input/Output Signal Type | HDMI w ith 4K@60Hz 4:4:4, HDR 10, HLG & Dolby Vision, HDCP 2.2 Note: Dolby vision is not supported in down scaler mode. |
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800×6008, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248,1360×7688, 1366×7688, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508,1920×12008 SMPTE: 720x576P6, 1280x720P6,7,8, 1920x1080P2,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = 60 Hz |
|---|---|
| Audio Format | HDMI IN/OUT: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTSHD Master Audio and DTS:X S/PDIF OUT: Supports PCM 2.0/5.1, Dolby digital and DTS up to 5.1 Channel |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Control Method | Front Panel Buttons, RS232, IR, LAN(Telnet &Web UI) |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Pow er Supply | DC 12V |
| Pow er Consumption (Max) |
10.8W |
| Device Dimension (W x H x D) |
215mm x 42mm x 120.2mm/8.46” x 1.65” x 4.73” (Without mounting brackets)” |
| Product Weight | 0.54kg/1.19lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input: 15m/50ft Output: 10m/33ft |
1080P@60Hz 24bpp |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60Hz 4:2:0 24bpp |
|
| Input/Output: 3m/10ft | 4K@60Hz 4:4:4 24bpp |






