- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Simple and cost-effective HDMI Extender
- Uncompressed 1080P/60Hz up to 50m/164ft over Cat 6/6a/7 cable
- Uncompressed 1080P/60Hz up to 40m/131ft over Cat 5e cable
- Supports HDMI 1.3b and HDCP 1.4
- Independent HDMI equalization adjustment button on receiver
- IR passes through from receiver to transmitter
- Built-in PoC, receiver can be powered by transmitter
- Built-in ESD: ±8kV (air-gap discharge) & ±4kV (contact discharge)
- Built-in Surge protection: Voltage ± 1kV
- Compact size for easy installation
- Simply stick to TV by Velcro Hook/Loop Tape
| Video | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI1.3b with HDCP 1.4 |
| Input/Output Resolution Supported |
Up to 1080@60Hz, including 1080P/1080I/720P/720I |
| Deep Color | 8bit |
| Maximum Data Rate | 4.45 Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 148 MHz |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Format Supported | PCM 2.0 |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Operating& Storage Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 5V 1A |
| Power Consumption (Maximum) | 2.5W (Pair, PoC) |
| Device Dimension (W x H x D) |
70mm x 20mm x 70.2mm/2.76” x 0.79” x 2.76” |
| Product Weight | 0.2kg/0.44lb each for TX/RX |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 5m/16ft | 1080P@60Hz |
| Cat 5e | 40m/131ft | 1080P@60Hz |







