- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports video resolutions up to 4K@30Hz 4:4:4 8-bit and HDCP 1.4.
- Transmits HDMI signals up to 70m/230ft via a Cat 6/6A/7 cable.
- Supports multichannel audio up to PCM 7.1, Dolby Atmos and DTS:X.
- Supports USB 1.1 KVM (keyboard & mouse) extension.
- Includes a 2-pin switch for EDID management.
- Supports bi-directional PoC; one power adapter at either the transmitter or receiver can power both units.
- Slim profile and easy installation.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type |
HDMI 1.4, HDCP 1.4 |
| Input/Output Resolutions | Supports VESA and SMPTE resolutions up to 4K@30Hz (4:4:4), including 3840×2160@30Hz, 3840×1080@60Hz, 3440×1440@60Hz, 2560×1600@60Hz, 2560×1440@60Hz, 2560×1440@50Hz, 1080P@120Hz, 1080P@100Hz, 1080P@75Hz, 1080P@60Hz, 720P@60Hz |
| Maximum Data Rate | 9Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 300MHz |
| Audio Formats Supported | Supports multichannel audio up to PCM 7.1, including PCM 2.0/5.1/7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD Master Audio and DTS:X |
|---|
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature & RH | 0°C to 45°C (32°F to 113°F), 10% to 90%, non-condensing |
| Storage Temperature & RH | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F), 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 1A |
| Power Consumption (Maximum) | 4.2W (per pair, via PoC) |
| Device Dimension (W x H x D) | 2.56” x 0.87” x 3.74” (65mm × 22mm × 95mm) per unit |
| Product Weight | 0.37lb (0.17kg) per unit |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 6/6A/7 | 70m/230ft | 1080P@60Hz 4K@30Hz |
| HDMI | Input/Output: 15m/49ft | 1080P@60Hz |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz |







