- Supports HDMI 2.0 with 4K@60Hz 4:4:4 8bit and HDCP 2.2 compatible
- Supports 4K HDR, HLG & Dolby Vision
- The analog and digital audio output ports have two operation modes:
- Supports de-embedding audio from the associated HDMI output;
- Supports ARC audio from the associated HDMI output (in this case, the HDMI output must connect to TV’s HDMI ARC port)
- Built-in 4K-1080P down scaler for each HDMI Output, the matrix can downscale 4K@60Hz 444 to 1080P@60 444 automatically when the matrix is connected to 1080P display
- Supports front panel buttons, IR, RS232 and LAN (Telnet API & Web UI) control options
- Supports firmware upgrade through web UI
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 8 x HDMI IN, 8 x HDMI OUT, 1 x LAN, 1 x RS232, 8 x AUDIO OUT (S/PDIF digital audio out and L/R analog audio out), 1 x AC IN |
| Input/Output Signal Type | HDMI with 4K@60Hz 4:4:4, HDR 10, HLG & Dolby Vision, HDCP 2.2 |
| VESA: | |
|---|---|
| 800×6008, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, | |
| 1280×9608, 1280×10248, 1360×7688, | |
| 1366×7688, 1440×9008, 1600×9008, | |
| Input/Output Resolution | 1600×12008, 1680×10508, 1920×12008 |
| Supported | SMPTE: |
| 720x576P6, 1280x720P6,7,8, | |
| 1920x1080P2,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, | |
| 4096×21602,3,5,6,8 | |
| 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, | |
| 7 = at 59.94 Hz, 8 = 60 Hz | |
| Audio Format | HDMI IN/OUT: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio and DTS:X; AUDIO OUT: Only support PCM 2.0; S/PDIF OUT: Support PCM, Dolby and DTS up to 5.1 Channel. |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Technical | |
|---|---|
| Control Method | Front panel buttons, IR, RS232, LAN (Telnet &WEB UI) |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) |
33.6W |
| Device Dimension (W x H x D) | 440mm x 43.5mm x 300mm/ 17.3” x 1.71” x 11.81” (Without mounting brackets) |
| Product Weight | 3.8kg/8.38lbs |
| Rack Space Required | 1U |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 15m/49ft | 1080P@60Hz 24bpp |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@60Hz 4:2:0 24bpp | |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 24bpp |






