- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use. 2×1 USB-B & USB-C USB 3.2 switch extender host side.
- Supports USB 3.2 Gen 1 standard, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and USB 1.1 standards.
- Supports data transfer rate up to 5Gbit/s.
- Supports transmitting USB signal up to 100m/330ft via a signal Cat 6A/7 F/FTP or U/FTP cable.
- One USB-C host port supports up to 100W charging.
- Pure hardware architecture is compatible with Control / Bulk / Interrupt / Isochronous transmission protocols. Provides two USB-A ports sharing (shared 2.5A current output) and one USB- C port (1.5A output) for connecting high-power USB devices. RS232 and FSYNC GPIO pass-through for industrial camera control. Plug and play, no driver is required, and compatible with multiple operating systems. Support firmware upgrading via micro-USB port and RS232 port. Supports auto switch and manual switch (via front panel button). Supports one-way PoH+ function, enabling the host side to supply power for the connected device side with PD module.
- Compatible Devices A list of devices that are compatible for use with this device side: USB 3.2 box device side with 4x USB type-A ports USB 3.2 box device side with 3x USB type-A device ports and 1x USB type-C device port USB 3.2 wall-plate device side with 3x USB type-A device ports and 1x USB type-C device port USB 3.2 box device side with 2x 4K HDMI output, 1G LAN, 2x USB-A/1x USB-C ports and audio out (use DisplayLink technology) Note: Refer to the their own manuals to get detail information about above device sides.
| Technical | |
|---|---|
| Input/output Port | 1 x USB-C HOST; 1 x USB-B HOST; 2 x USB-A DEVICE; 1 x USB-C DEVICE; 1 x RS232 & FSYNC (3.5mm, 4-Pin Phoenix Connector); 1 x USB3-LINK (RJ45); 1 x POWER; 1 x UPDATE (Micro-USB) |
| USB Standard | USB 3.2 Gen1, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and USB 1.1 standards |
| Data Rate | Up to 5Gbit/s |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | 20V, 8A |
| Power Consumption (Max) | Typical power consumption under normal USB data transmission: 5W; Output power consumption: Charging for the USB-C laptop: 100W (max); supply power for RX via PoH+: 30W (max); USB-A+USB-C output power consumption: 20W (max) |
| Device Dimension (W x H x D) |
8.46” x 0.98” x 4.72” / 215mm x 25mm x 120mm |
| Product Weight | 1.5lbs/0.68kg |
| Cable Type | Range |
|---|---|
| Cat 6A/7 (U/FTP, S/FTP or F/FTP) Cable |
100m/330ft |







