- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Multi-function USB 3.2 extender device side with DisplayLink.
- Cooperate with any USB 3.2 extender Host Side to realise 4K video, USB, Ethernet, audio, RS232 and power long-distance transmission.
- Built-in DisplayLink technology, it allows any computer to get video output capability through a normal USB-A/USB-C interface.
- Supports 100m/330ft transmission distance via a signal Cat 6A/7 F/FTP or U/FTP cable.
- Supports TWO 4K@60Hz HDMI video output.
- Supports USB 3.2 Gen 1 standard, 5Gbit/s data rate, and is backwards compatible with USB 3.0,
- USB 2.0, and USB 1.1 standards. Provides 1G network connection for connected laptops. Provides 2x USB-A and 1x USB-C device ports for video conferencing applications or connecting USB peripherals. Supports RS232 and FSYNC GPIO pass-through for industrial camera control. Support firmware upgrading via micro-USB port Built-in a USB flash to store DisplayLink driver, and no need to download from the website. Built-in two-way PoH+ modules, it can draw power from the Host side that supports PoH+, or provide power to the Host side.
| Technical | |
|---|---|
| Input Port | 1x USB3-LINK (RJ45) |
| Output Port | 2x HDMI outs, 3x USB DEVICE (2 USB Type-A + 1 USB Type-C); 1 x RS232 & FSYNC (3.5mm, 4-Pin Phoenix Connector); 1 x LAN; 1 x AUDIO OUT (3.5mm, 5-Pin Phoenix Connector); 2 x HDMI OUT; 1 x POWER; 1 x UPDATE (Micro-USB) |
| Video Output Resolution | HDMI 2.0, up to 4K@60Hz 4:4:4 8bit. |
| USB Standard | USB 3.2 Gen1, and backward compatible with USB 3.0, USB 2.0, and USB 1.1 standards |
| USB Data Rate | Up to 5Gbit/s |
| Ethernet | 1G |
| Audio Output | PCM 2.0 |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
|---|---|
| Power Supply | 20V, 3A |
| Power Consumption (Max) | TBD |
| General | |
|---|---|
| Device Dimension (W x H x D) | 200mm x 25mm x 120.2mm / 7.87” x 0.98” x 4.73” |
| Product Weight | 0.66kg/1.46lbs |
| Cable Type | Range |
|---|---|
| Cat 6A (U/FTP / F/FTP) | 100m/330ft |







