- Routes four HDMI sources to two 4K HDR Ultra HD displays
- HDCP 2.2 compliant
- Supports up to 4K@60Hz, 4:4:4 8bit
- Each output supports scaling from 4K to 1080P independently
- Analog and digital audio de-embedded from output 1
- HDMI output 2 supports digital audiode-embedded or ARC
- Supports 12-bit Deep Color, 3D, Lip Sync and loss-less HD audio formats pass through
- Rich control options, include RS-232, IR, LAN and push button controls
- Note: If the input source is active, whether display device is connected or not, the audio de- embedding port will output normally
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 4 x HDMI IN, 2 x HDMI OUT, 1 x RS-232, 2 x OPTICAL (Digital), 1 x AUDIO OUT (Analog), 1 x ETHERNET, 1 x DC 5V IN |
| Input/Output Signal Type | HDMI with 4K@60Hz 4:4:4, HDR 10, HLG & Dolby Vision, HDCP 2.2 |
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800×6008, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248,1360×7688, 1366×7688, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508, 1920×12008 SMPTE: 720x576P6, 1280x720P6,7,8, 1920x1080P2,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = 60 Hz |
|---|---|
| Audio Format | HDMI IN/OUT: Fully supports audio formats in HDMI 2.0 specification, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby True HD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio and DTS:X AUDIO OUT: Only support PCM 2.0; SPDIF: Support PCM 2.0/5.1, Dolby digital and DTS up to 5.1 Channel. |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Control Method | Front Panel Buttons, LAN control (Web UI & Telnet); RS232, IR, CEC |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Pow er Supply | DC 5V 1A |
| Pow er Consumption (Max) |
3.3W |
| Device Dimension (W x H x D) |
246mm x 22mm x 100.2mm/ 9.69” x 0.87” x 3.94” |
| Product Weight | 0.62kg/1.37lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input: 15m/50ft Output: 10m/33ft |
1080P@60Hz 24bpp |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60Hz 4:2:0 24bpp |
|
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 24bpp |






