- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- One USB type-C input port, supports transmitting video, audio, USB 2.0 and 100W charging (when connected external power adapter to the POWER IN (USB-C) port).
- Transmits 4K signal up to 35m/115ft and 1080P signal up to 60m/197ft via a single Cat 5e/6 cable.
- Transmits 4K signal up to 40m/131ft for 4K and 1080P signal up to 70m/230ft via a single
- Cat 6A/7 cable. Supports one-way PoH, the transmitter can be powered by the receiver with PSE module. Supports USB pass-through and RS232 pass-through via HDBT port. Supports FW update.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 1 x USB-C IN, 1 x POWER IN (USB-C), 1 x RS232, 1 x DIP Switch, 1 x DC 12V IN (2-Pin Phoenix Connector) |
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800×6008, 1024×7688, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248, 1360×7688, 1366×7688, 1400×10508, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508, 1920×12008 SMPTE: 1280x720P1,2,3,4,5,6,7,8, 1920x1080I6,8, 1920x1080P1,2,3,4,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 Hz Note: 4096×2160/3840×2160@50Hz/60Hz is based on chroma sub-sampling 4:2:0 8-bit only |
| Input/Output Audio formats Supported |
Supports multi-channel audio formats, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio and DTS:X |
|---|---|
| Maximum Data Rate | 5Gbps (Per lane) |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: |
| General | |
|---|---|
| ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
|
| Power Supply | DC 12V/3A, with PoH function, the transmitter can be powered by the receiver with PSE module such as |
| Power Consumption (Max) | 4.18W |
| Device Dimension (W x H x D) | 45mm x 45.3mm x 105.6mm/1.77” x 1.78” x 4.16” |
| Product Weight | 0.21kg/0.46lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | 60m/197ft | 1080P@60 36bpp |
| Cat 6A/7 | 70m/230ft | |
| Cat 5e/6 | 35m/115ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60 4:2:0 24bpp |
| Cat 6A/7 | 40m/131ft |







