- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports HDMI 2.1 with resolutions up to 8K@60Hz 4:2:0, 8K@30Hz 4:4:4 and 4K@120Hz.
- HDCP 2.3 compliant.
- Supports HDR10.
- Supports USB 2.0 extension.
- Supports one-way PoC, allowing a single power adapter at the receiver to power both units.
- Transmits signals up to 100m/328ft over a single Cat 6/6A/7 cable.
- Includes a DIP switch on each for RS-232 mode, as well as HDCP and EDID configurations (HDCP &
- EDID apply to the transmitter only).
- Bi-directional RS-232 passthrough.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI 2.1, HDCP 2.3 |
| VESA: 800 x 6006, 1024 x 7686, 1280 x 7686, 1280 x 8006, 1280 x 9606, 1280 x 10246, 1360 x 7686, 1366 x 7686, 1440 x 9006, 1600 x 9006, 1600 x 12006, 1680 x 10506, 1920 x 12006, 2048 x 11526, 2560 x 14406, 5120 x 14406,5120 x 21606 |
|
| Input/Output Resolutions | HDTV: 1280 x 720P5,6,7,8, 1920 x 1080P5,6,7,8,9,10,11, |
| Supported | 3840 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 4096 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 7680 x 4320P1,2,3,4,5,6 1 = at 24 (23.98) Hz, 2 = at 25 Hz, 3 = at 30 (29.97) Hz, 4 = at 48 Hz, 5 = at 50 Hz, 6 = 60 (59.94) Hz, 7 = at 100Hz, 8 = at 120Hz, 9 = at 144Hz, 10 = at 165Hz, 11 = at 240Hz Note: 7680 x 4320P @48Hz/50Hz/60Hz supports only YCbCr 4:2:0. |
|---|
| Technical | |
|---|---|
| Maximum Data Rate | HDMI: 40Gbps | USB 2.0: 255Mbps HDMI IN/OUT: Supports multichannel audio up to PCM 7.1, including PCM 2.0/5.1/7.1ch, |
| Audio Formats | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby |
| Supported | TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD Master Audio and DTS:X AUDIO OUT: PCM 2.0 |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 3A |
| Power Consumption (Max) |
25W (Pair, via PoC) |
| Device Dimension (W x H x D) |
145mm × 25mm × 90.2mm/ 5.71” x 0.98” x 3.55” each for TX/RX |
| Product Weight | 0.39kg/0.86lb each for TX/RX |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 6/6A/7 | 100m/328ft | 8K@60Hz 4:2:0 8K@30Hz 4:4:4 |
| Cat 5e | 90m/295ft | 8K@60Hz 4:2:0 8K@30Hz 4:4:4 |
| HDMI | Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz, 1080P@60Hz |
| Input: 5m/16ft Output:10m/33ft |
4K@60Hz | |
| Input/Output: 3m/10ft | 8K@60Hz 4:2:0 |







