- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- HDMI 1.4 with 4K@60Hz 4:2:0 8bit and HDCP 2.2 compatibility.
- Transmits 4K signal up to 35m/115ft and 1080P signal up to 60m/197ft via a single Cat 5e/6 cable.
- Transmits 4K signal up to 40m/131ft for 4K and 1080P signal up to 70m/230ft via a single Cat 6A/7 cable.
- Provides USB Device ports with high power, for supporting higher power USB devices connected.
- Supports analog audio de-embedding on the RX.
- Supports one-way PoH, the transmitter can be powered by the receiver.
- Supports USB pass-through and RS232 pass- through via HDBT port.
- Supports FW update.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | Transmitter: 1 x HDMI IN, 1 x HDBT OUT, 1 x RS232, 1 x USB HOST, 1 x DIP Switch, 1 x DC 12V IN (2-Pin Phoenix Connector) Receiver: 1 x HDBT IN, 1 x HDMI OUT, 2 x AUDIO OUT (One for De-embed and another one for Pass-through), 4 x USB DEVICE, 1 x RS232, 1 x DC 12V IN |
| Input/Output Audio formats Supported |
HDMI: Supports multi-channel audio formats, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio and DTS:X |
| Input/Output Resolution Supported |
VESA: 800×6008, 1024×7688, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248, 1360×7688, 1366×7688, 1400×10508, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508, 1920×12008 SMPTE: 1280x720P1,2,3,4,5,6,7,8, 1920x1080I6,8, 1920x1080P1,2,3,4,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60 Hz NOTE: 4096×2160/3840×2160@50Hz/60Hz is based on chroma sub- sampling 4:2:0 8-bit only |
|---|
| Technical | |
|---|---|
| AUDIO OUT: Stereo | |
| Maximum Data Rate | 10.2Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 340MHz |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V/3A, with PoH function, the transmitter can be powered by the receiver |
| Power Consumption (Max) | 13.44W |
|---|---|
| Device Dimension (W x H x D) | Transmitter: 45mm x 45.3mm x 105.6mm/ 1.77” x 1.78” x 4.16” Receiver: 210mm x 25mm x 90.2mm/8.27” x 0.98” x 3.55” |
| Product Weight | Transmitter: 0.16kg/0.35lb Receiver: 0.46kg/1.01lb |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | 60m/197ft | 1080P@60 36bpp |
| Cat 6A/7 | 70m/230ft | |
| Cat 5e/6 | 35m/115ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60 4:2:0 24bpp |
| Cat 6A/7 | 40m/131ft | |
| HDMI | Input/Output: 15m/49ft | 1080P@60Hz |
| Input: 5m/16ft Output: 15m/49ft | 4K@30Hz 4:4:4 24bpp 4K@60Hz 4:2:0 24bpp |







