- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports HDMI 2.1 with resolutions up to 8K@60Hz 4:2:0, 8K@30Hz 4:4:4 and 4K@120Hz.
- HDCP 2.3 compliant.
- Supports HDR10.
- Supports bidirectional PoC, allowing a single power adapter at the transmitter or receiver to power both units.
- Transmits 8K & 4K video up to 35m/115ft and 1080P video up to 60m/197ft over a single
- Cat 5e/6 cable. Transmits 8K & 4K video up to 40m/131ft and 1080P video up to 70m/230ft over a single Cat 6a/7 cable. Provides one de-embedding audio output. Includes a DIP switch on each for RS-232 mode, HDCP and EDID configurations (HDCP & EDID apply to the transmitter only). Supports bi-directional IR and RS-232 passthrough.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI 2.1, HDCP 2.3 |
| VESA: 800 x 6006, 1024 x 7686, 1280 x 7686, 1280 x |
|
| 8006, 1280 x 9606, 1280 x 10246, 1360 x | |
| 7686, 1366 x 7686, 1440 x 9006, 1600 x 9006, | |
| 1600 x 12006, 1680 x 10506, 1920 x 12006, | |
| 2048 x 11526, 2560 x 14406, 5120 x 14406, | |
| 5120 x 21606 | |
| Input/Output Resolutions Supported | HDTV: 1280 x 720P5,6,7,8, 1920 x 1080P5,6,7,8,9,10,11, 3840 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 4096 x 2160P1,2,3,4,5,6,7,8, 7680 x 4320P1,2,3,4,5,6 1 = at 24 (23.98) Hz, 2 = at 25 Hz, 3 = at 30 (29.97) Hz, 4 =at 48 Hz, 5 = at 50 Hz, 6 = 60 (59.94) Hz, 7 = at 100Hz, 8 = at 120Hz, 9 = at 144Hz, 10 = at 165Hz, 11 = at 240Hz Note: 7680 x 4320P@48Hz/50Hz/60Hz supports only |
|---|---|
| Maximum Data Rate | HDMI: 40Gbps |
| Audio Formats | HDMI IN/OUT: Supports multichannel audio up to PCM 7.1, including PCM 2.0/5.1/7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby |
| Supported | TrueHD, Dolby Atmos, DTS 5.1, DTS-HD Master Audio and DTS:X AUDIO OUT: PCM 2.0ch |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8kV (Air-gap discharge)/ ±4kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 12V 2A |
| General | |
|---|---|
| Power Consumption (Max) |
11.4W per pair (via PoC) |
| Device Dimension (W × H × D) | 5.51” × 0.60” × 3.55” (140mm × 15.3mm × 90.2mm) per unit |
| Product Weight | 0.27kg/0.59lb per unit |
| Product Weight | 0.27kg/0.59lb per unit |
|---|
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| Cat 5e/6 | 60m/197ft | 1080P@60Hz |
| 35m/115ft | 4K@60Hz, 8K@60Hz 4:2:0 | |
| Cat 6a/7 | 70m/230ft | 1080P@60Hz |
| 40m/131ft | 4K@60Hz, 8K@60Hz 4:2:0 | |
| HDMI | Input/Output: 10m/33ft | 4K@30Hz, 1080P@60Hz |
| Input: 10m/33ft Output: 5m/16ft |
4K@60Hz | |
| Input/Output: 3m/10ft | 8K@60Hz 4:2:0 |







