- AVon-Link technology simplifies audio & video routing, enhancing system flexibility and ease of use.
- HDMI 1.4 compliant, supporting 4K@60Hz 4:2:0 8-bit video and HDCP 2.2.
- Signal transmission up to 35m/115ft for 4K and 60m/197ft for 1080P over a single Cat 5e/6 cable.
- Signal transmission up to 40m/131ft for 4K and 70m/230ft for 1080P via a single Cat 6a/7 cable.
- Supports one-way Power over Cable (PoC), allowing the receiver with a PSE module to power the transmitter.
- Supports one-way IR passthrough from the transmitter to the receiver.
- Supports CEC and RS-232 passthrough via the HDBT port.
- Allows firmware upgrades through the RS-232 port, with configuration via the DIP switch.
| Technical | |
|---|---|
| Input/Output Port | 1 x HDMI IN, 1 x HDBT OUT, 1 x RS-232, 1 x IR IN, 1 x DIP Switch, 1 x DC 12V IN (2-Pin Phoenix Connector) |
| Input/Output Resolutions | VESA: 800×6008, 1024×7688, 1024×7688, 1280×7688, 1280×8008, 1280×9608, 1280×10248, 1360×7688, 1366×7688, 1400×10508, 1440×9008, 1600×9008, 1600×12008, 1680×10508, 1920×12008 |
| Input/Output Resolutions | SMPTE: 1280x720P1,2,3,4,5,6,7,8, 1920x1080I6,8, 1920x1080P1,2,3,4,5,6,7,8, 3840×21602,3,5,6,8, 4096×21602,3,5,6,8 1 = at 23.98 Hz, 2 = at 24 Hz, 3 = at 25 Hz, 4 = at 29.97 Hz, 5 = at 30 Hz, 6 = at 50 Hz, 7 = at 59.94 Hz, 8 = at 60Hz |
|---|---|
| Note: 4096×2160/3840×2160@50Hz/60Hz is based on chroma sub- sampling 4:2:0 8-bit only |
|
| Input/Output Audio Formats | Supports multi-channel audio formats, including PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio and DTS:X |
| Maximum Data Rate | 10.2Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 340MHz |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: |
| General | |
|---|---|
| ±8kV (Air-gap discharge) / ±4kV (Contact discharge) | |
| Power Supply | DC 12V 2A, PoC supported (transmitter powered by receiver) |
| Power Consumption (Max) | 8.01W |
|---|---|
| Device Dimension (W x H x D) |
45mm x 45.3mm x 105.6mm / 1.77” x 1.78” x 4.16” |
| Product Weight | 0.16kg / 0.35lb |
| Cable Type | Range | Supported Resolutions |
|---|---|---|
| CAT5e/6 | 60m/197ft | 1080P@60 36bpp |
| CAT6a/7 | 70m/230ft | |
| CAT5e/6 | 35m/115ft | 4K@60 4:2:0 24bpp |
| CAT6a/7 | 40m/131ft | |
| HDMI | Input/Output: 15m/50ft | 1080P@60Hz 36bpp |
| Input/Output: 10m/33ft | 4K@60Hz 4:2:0 24bpp |







