- AVon-Link technology simplifies audio & video routing and enhances system flexibility and ease of use.
- Supports resolutions up to 4K@60Hz 4:4:4 8-bit (with CSC Compression) and HDCP 2.2.
- Supports HDR (High Dynamic Range), including HDR10 and Dolby Vision.
- Transmits 4K@60Hz 4:4:4 8-bit and 1080P up to 100m via HDBT through a Cat 6a/7 cable.
- Transmits 4K@60Hz 4:4:4 8-bit up to 70m and 1080P up to 100m via HDBT through a
- Cat 5e/6 cable. bi-directional PoC, allowing a single power adapter (either at the transmitter or receiver) to power both units. Supports bi-directional IR and RS232 passthrough.
| Video | |
|---|---|
| Input/Output Signal Type | HDMI with 4K@60Hz 4:4:4, HDCP 2.2, HDR, 3D |
| Input/Output Resolutions Supported | Up to 4096×2160@60Hz, including 4K@60Hz / 4K@30Hz / 1080P / 1080i / 720P |
| Deep color | 4K: 8/10/12-bit 1080P: up to 16-bit |
| Maximum Data Rate | 18Gbps |
| Maximum Pixel Clock | 600MHz |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats Supported | Fully supports HDMI 2.0 audio formats, including PCM, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| General | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 10% to 90%, non-condensing |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8 kV (Air-gap discharge)/ ±4 kV (Contact discharge) |
| Power Supply | DC 18V 1A |
| Power Consumption (Maximum) | 13W (Pair, PoC) |
| Device Dimensions (W x H x D) | 136.8 mm × 15.4 mm × 74.5 mm (5.39” x 0.61” x 2.93”) each for TX/RX |
| Product Weight | 0.24kg (0.53lb) each for TX/RX |
| Cable Type | Range | Supported Video |
|---|---|---|
| HDMI | Input/Output: 15m/49ft | 1080P@60Hz |
| Input/Output:10m/33ft | 4K@60Hz 4:2:0 | |
| Input/Output: 5m/16ft | 4K@60Hz 4:4:4 | |
| Cat 5e/6 | 100m/328ft | 1080P@60Hz |
| 70m/230ft | 4K@60Hz 4:4:4 | |
| Cat 6a/7 | 100m/328ft | 4K@60Hz 4:4:4 |







